BİR TOPRAK KURDU OLARAK HAYAT
 -
RSS

Recent Posts

KRİZ VAR...KRİZ VAR...BUNALIM VAAAARRRRRRR....
DENTOKRONOLOJİ
KAYIP HALKA
EN AZ DÖRT ERKEK!
BİR TOPRAK KURDU OLARAK HAYAT

Categories

bilgisayar oyunları
çocuk
hayat
iş hayatı
life
powered by

My Blog

BİR TOPRAK KURDU OLARAK HAYAT

Bir eş bulmak gerçekten zorlayıcı bir süreç. Hele ki bir kadın için biyolojik saat, saatli bombaya dönüştüğü zaman bu daha da vahşi bir mücadele halini alıyor. Hayat bir insan olarak zaten zor...ama bir dişi için daha bi zor.
Halbuki toprak kurdu olsak böyle mi olur du?
Toprak kurdu kendi kendine takılıyor. Kendi kendini döllüyor.
Gözü yok, dolayısı ile neye benzediğini bilmiyor, kulağı yok, birisi "şişko" dese duymaz, kol yok bacak yok, dolayısı ile manikür - pedikür, ağda gibi problemleri olmadığı gibi ayakkabı, küpe, yüzük gibi harcamaları yok. Saç yok. 
Ne var?
Dil.
Bizde ne var dil...Hem de pabuç kadar.
Tabi sonuçta söylenecek ve şikayet edecek kimse olmayınca dili etrafdaki herşeyi kolay algılamak için kullanıyorlar. Herşeyi yalayarak algıyorlar.
Bana uyar!

Zaten ben ilk tanışmada köpekler gibi birbirimizin dötünü koklayarak işe girişmemiz gerektiğini düşünen bir insanım. Yani birinin dötünü kokladığınız nokta, iletişimin en dip noktası olduğuna göre bundan sonra ego mego kalmadan en çıplak haliniz ile o insanla hayatınıza devam edebilirsiniz diye düşünüyorum.

Köpek konusu araya girdi ama, insan olarak yaşamın çok ağır olduğuna inanıyorum. Hayatta kalmak için bu kadar çabalayan, sürekli kendi cinsi ile kavga halinde olan, erkeği için başka kadınların gözünü oyan, çocuklarına bu kadar uzun süre bakan ve bu zor koşullarda da bu kadar uzun yaşayan bir başka tür var mı? Yok.

Yani en uzun yaşayan kaplumbağa, evi var. Kira, ev taşıma, aidat gak-guk yok, yemek de seçmiyor, köşede otursa kalsa kimse dokunmaz, tabi ki 100 yıl yaşar.
En zorlu hayat süren Lemingler - en azından hepsi toplu zorlu hayat sürüyor, yani kimi karadan ölümüne göç ederken, bir kısmı first class uçmuyor.-
En fazla çalışanı arı - iş saatleri bizden az, ve kraliçe arı dışında sosyal adaleti olan bir yapıdalar ve ofis içinde çalışmıyorlar, trafik problemi yok.

Dolayısı ile bazen bir toprak kurdu olmak bile bir fırsat olarak görülebilir. Kendine yeten kadın örneği mi istiyorsunuz işte, kariyer de yapıyor -bir kurt olarak- çocukta. Ve çok da dilli bir hatun kendisi.

14 Comments to BİR TOPRAK KURDU OLARAK HAYAT:

Comments RSS
used rolex prices on Wednesday, December 31, 2014 4:41 AM
An fascinating dialogue is price comment. I think that it is best to write more on this matter, it won't be a taboo subject but typically persons are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers
Reply to comment
 
Pay For Homework on Thursday, June 27, 2019 2:17 PM
Bankruptcy is absolutely not the end of the world. Financial upset does not mean you are a bad person or an outlaw. In most cases, bankruptcy is the beginning of a better life for you and your family.


best online resume service on Wednesday, June 6, 2018 11:36 AM
Writing on the topics on which most of the people don’t even talk nor appreciate, but call it taboo is really work of bravery. You are strong and brave enough that you took a step to write about it in front of the world. I really appreciate your courage. I support you’re your brave step.
Reply to comment


Custom dissertation on Friday, December 7, 2018 1:09 PM
Much thanks to you for hand out articles having an awesome knowledge refreshes me to check all the more frequently for new reviews. Well I am motivated by your written work style. Thank you for sharing.
Reply to comment


Anonymous on Tuesday, May 28, 2019 6:23 AM
y
Reply to comment


latest celebrities jackets on Friday, June 21, 2019 11:31 AM
The article has genuinely peaks my interest. I’m going to bookmark your web page and maintain checking for new details. I am looking for some good blog sites for studying. I was searching over search engines and found your blog site
Reply to comment


Tony Stark Blue Jack on Thursday, July 11, 2019 8:58 AM
Probably the best option would be to completely dissolve the Union and throw out both those documents and then start from scratch.
Reply to comment


Professional Paper Writers on Tuesday, September 3, 2019 12:14 PM
Is there any planet earth wolves hunting legal notification letter by the government?
Reply to comment


Write my assignment UK on Monday, October 21, 2019 9:32 PM
A wolf can weigh up to 150lbs and can snap your arm bone with its jaws quite easily!
Reply to comment


cheap louis vuitton on Wednesday, November 13, 2019 5:47 AM
Toprak kurdu kendi kendine takılıyor. Kendi kendini döllüyor.
Reply to comment


Celebrity Movie Jackets on Saturday, August 22, 2020 5:03 PM
This is such awesome content i got to read after lot of time. Its so interesting as well as informative. I am sure everyone who read it got a lot to learn from it.
Reply to comment


Chris Jericho Light Up Jacket on Saturday, August 22, 2020 5:04 PM
I love this post and I too believe in you!!
Reply to comment


Southside Serpents jacket on Saturday, August 22, 2020 5:05 PM
This information gives the light inside we can observe the actuality. This is very nice a single and provides in-depth data Southside Serpents jacket. Thanks just for this nice write-up.
Reply to comment


johnsmith on Monday, August 31, 2020 5:29 PM
wonderful post i have read almost all the post on this site and they all are very amazing you did a very great job so keep sharing. serve your field more efficiently by learning IT couses for sales and marketing manager from professional trainers
Reply to comment

Add a Comment

Your Name:
Email Address: (Required)
Website:
Comment:
Make your text bigger, bold, italic and more with HTML tags. We'll show you how.
Post Comment