KAYIP HALKA
 -
RSS

Recent Posts

KRİZ VAR...KRİZ VAR...BUNALIM VAAAARRRRRRR....
DENTOKRONOLOJİ
KAYIP HALKA
EN AZ DÖRT ERKEK!
BİR TOPRAK KURDU OLARAK HAYAT

Categories

bilgisayar oyunları
çocuk
hayat
iş hayatı
life
powered by

My Blog

KAYIP HALKA

KAYIP HALKA…FABRİKADAN HALKA HEPSİ İYİ MARKA…ŞOK!
 
Dün HaberTürk’de bir makale vardı:
Homo Naledi, yani insanlığın evrimindeki kayıp halka ile ilgili…
Bunlar 150 boylarında yassı kafalı arkadaşlar, hala evrimleşmemiş, insan ile primat arasında davranışlar gösteren bir türmüş…İnsanlığın atası olduğu varsayılıyor. Kafatasları bulunmuş.
 
Öncelikle ben bir kayıp halka olduğuna inanmıyorum.
O kayıp dediklerinizi ben bütün yaz her pazar Büyükada plajında, sokağa çıktığım her zaman sokaklarda görüyorum.

Homo mu bilemem ama kesinlikle Naled’ler.
 
Kafalarında bir elektrik bulutu ile gezen, her adımlarını ayakkabılarının altında 30kg yük taşıyormuşçasına zorlanarak atan, minik çipil gözlerini kısarak nefretle dağı taşı, kediyi köpeği, erkeği kadını, çoluğu çocuğu süzen…Bulunduğu her yeri o gelmeden öncekinden daha kötü koşulda bırakan -bu lahmacun yediği masa ya da eşelendiği plaj, girdiği tuvalet ile oturduğu koltuk herhangi bir şey olabilir- 
Mevcudiyet gösterdiği her alanı pisletmek, zarar vermek, kazımak, kesmek, bozmak sureti ile mutlaka kayıp bir halka olmadığı, bizzat aramızda yaşadığını ruhumuza kazıyıp gözümüze sokmak isteği ile yaşayan bir tür.

Temel güdüsü önce karnını doyurmak ki; bir dilim ekmek yerken bile sanki az önce dereden su içen bir ceylanı parçalıyormuş hissi veren, çay içmesi bile vahşi olan bu tür, ne yazık ki yüksek bir üreme güdüsü ile, yine kayıp bir halka olmadığını, aramızda yaşadığını ve türünü devam ettirmek için nefes alan her şey ile çiftleşeceğini bize anlatıyor.

Bu arada sevgili Prof.Dr.lar açıklama yapmışlar, bunlar dini olarak da kabul edilebilirlermiş. Nefis. Zaten benim bu konuda hiçbir şüphem olmamıştı.

Aslında bu Homo Naledi vak’ası benim bir çok konudaki şüphelerimi de temizlemiş oldu. Yani artık bir çok konuyu ve kararı sorgulamama gerek kalmadı.
Sadece tek bir soru var; evrimleşmiş efendi efendi yaşayan, kimseye bir zararı dokunmayan, hatta tanımasa da insanların, gitmese de çoğrafi olarak dünyanın iyi olmasını isteyen, temiz kokan, ahlaklı, çalışkan evrimleşmiş türlere ne olacak?

Herhalde bizim kafatasımızı da bundan 3 milyon yıl sonra bir yerlerde bulurlar, ama türlerini deli gibi çoğaltan Naled'lerin hüküm sürdüğü bu yeni dünyada, zaten onlar bulurlarsa hırslarını alamayıp bir de taşla ezerler. Bu da dinen zaten makbul bir davranış olur.

8 Comments to KAYIP HALKA:

Comments RSS
australianwritings essay on Tuesday, May 22, 2018 2:01 PM
Nice work sharing this work here. But I would believe that people who understand the language that you have used here. What language is this?
Reply to comment


how to get robux for free on Monday, July 23, 2018 1:41 PM
Hey friends if you want to know that how to get free robux then must try my lnik to get lots of robux for free.
Reply to comment


Kisha Moralez on Sunday, August 19, 2018 11:07 PM
For a limited time we have lowered the rate on targeted website traffic. We have visitors from virtually every country on Earth. Each visitor is targeted by both country and keywords that you submit when you start your free trial period. If you need more visitors or product sales try our service free for seven days and we will send you 500 free visitors during the trial. There are no contracts and if you cancel during the trial period you will not be charged anything! Start your trial today: http://duckshop.co/1f1p Unsubscribe here: http://stpicks.com/2ruse
Reply to comment


write my paper for me on Friday, June 21, 2019 11:30 AM
I am really enjoying reading your well written articles. It looks like you spend a lot of effort and time on your blog. I have bookmarked it and I am looking forward to reading new articles. Keep up the good work.
Reply to comment


Custom Assignment Help on Thursday, June 27, 2019 12:01 PM
When asking for help, you require to be specific regarding problems. While saying things like "failing to work" you demand to be specific about what does not work. As has been said, you need to test using. You need to discover how to diagnose problems, including debugging. You require to look at the documentation to resolve what should work and what is not demanded to work.
Reply to comment


Assignment writing help on Thursday, June 27, 2019 8:58 PM
I've recently completed my first year at uni and i am getting good marks in assignments but i keep going told i could have done very much more enjoyable if i had made myself appear clearer in what i wanted to tell. i don't know how to update on this, so have you got some tips on how to perform your work clearer??
Reply to comment


Buy Blade Runn on Friday, July 12, 2019 11:38 AM
Stunning, brilliant site design! To what extent have you been blogging for? you made blogging look simple. The general look of your site is magnificent, and additionally the substance!. Much obliged For Your work.
Reply to comment


coin master online on Thursday, July 18, 2019 1:39 PM
Play Coin Master on PC with BlueStacks and hit the jackpot while you create your own village
Reply to comment

Add a Comment

Your Name:
Email Address: (Required)
Website:
Comment:
Make your text bigger, bold, italic and more with HTML tags. We'll show you how.
Post Comment