KRİZ VAR...KRİZ VAR...BUNALIM VAAAARRRRRRR....
 -
RSS

Recent Posts

KRİZ VAR...KRİZ VAR...BUNALIM VAAAARRRRRRR....
DENTOKRONOLOJİ
KAYIP HALKA
EN AZ DÖRT ERKEK!
BİR TOPRAK KURDU OLARAK HAYAT

Categories

bilgisayar oyunları
çocuk
hayat
iş hayatı
life
powered by

My Blog

KRİZ VAR...KRİZ VAR...BUNALIM VAAAARRRRRRR....

ORTA YAŞ UYANIŞI

Bulunduğun yaştan, bilinçli olarak geçirdiğin yaşlar kadar daha yaşayamayacağını anladığın zaman orta yaşındasındır...
O zamana kadar herşey operasyoneldir. Büyük oranda. 
Hep dışında düşünür insan.
Ailesini mutlu etmek
Öğretmenini,
Arkadaşlarını,
Sevgilisini,
Kocasını,
Çocuğunu...
Sonra bir gün aniden, belki traş olurken, belki trafikte beklerken, belki de saçma bir dizinin reklam arasında o kaçamadığın soru ansızın gelip seni bulur:
"Ben kimim?"

Bu noktada uyanış başlar.
Ben neyim
Ben kimim
Ben neyi arzularım
Ben nasıl mutlu olurum...

Bu soruları kendimize önce sessiz ve ürkekçe,
Arkasından bayağı sesli sesli sorduğumuzda hayatımızın artık eskisi gibi olamayacağını anlarız. Bu uyanış, eğer var olan koşulları değiştiremezsek bir krize döner.

Buna "Orta Yaş Krizi" ya da Münir Nurettin Selçuk'un dili ile "Dönülmez Akşamın Ufku" denir.

Sözleri bir kere daha hatırlatmak isterim:
Ah, dönülmez akşamın ufkundayız 
Vakit çok geç 
Bu son fasıldır ey ömrüm 
Nasıl geçersen geç 

Arkadaşlar, işte bu nasıl geçersen geç kısmı, bu işi bir uyanış bir yok oluş ya da büyük bir saçmalayışa götüren başlangıç cümlesidir...

Herkesin kendi hayatlarına intim bir bakış açısı sunmamızı sağlayan, facebook, instagram ya da benim yazdığım gibi blog gibi mecralar sayesinde, bir sosyal davranış biçimi olarak "kendimizi topluma açma" eğilimimizden yola çıkarak şunları gözlemliyorum:

1. Gençlik Ateşi: Hayatının ilk 30 yılını iyi öğrenci ve evlat, geri kalan 10 yılını işi eş ve baba olarak geçirmiş olanların bir anda bütün bu yılların acısını çıkarır gibi ana babalarının en kızacağı şeyleri yapma eğilimleri...Örnek; motosiklet almalar, extreme sporlar vs. Bu işlerin çoğu erken gelen kalp spazmları ya da boyun travmaları ile sonuçlanıyor ne yazık ki...

2. Sport Billy: Yine hayatının ilk 40 yılını önce çalışma, sonra çalışma hayatı masasında sedanter bir biçimde geçirip sonra ani bir atakla, maraton, ultra maraton, Iron Man gibi tiridi çıkana ya da sporun boku çıkarana kadar zorlayan, bu zorlayıştan sonra beynine kan gitmeyip, eskiden normal insan gibi sohbet edebildiğin insanın konuştuğu konunun sadece; koşu ayakkabısı, power bar, yeni maraton, sabah antremanı, koştuğu rakam, yaktığı kalori olması.

3. Sosyal Medya Kelebeği: Yediği, içtiği, konuştuğu, dinlediği, gezdiği, gördüğü, düşündüğü, okuduğu herşeyi "bir ben var benden dışarıda" şeklinde sosyal medyaya bazen çeşitli aforizmaları ile dökme eğilimi...Bu eğilim zaman içinde kendi gibi bir çok kelebeği seçip, buralardan birlikte uçuşlara geçilip, "geldik 40'ımıza bi 40 daha yaşayacak mıyız!" diyip, bu sakin, orta kiloda, orta boyda, orta direk sosyal içerikli mesaj atan dostunuzun bir zaman sonra tek derdinin skor tutmak olduğu bir Süha Özgermi, bir Seda Sayan'a dönüşmesidir. Bu işin sonu Ukrayna, Belarus vs seyahatlerine kadar gidip, sonrasında da 50 yaşındayken 25 yaşında yabancı bir eş ve iki yaşında sarışın bir çocuk ile "ulen tam da çocukları büyütmüştük noolldu!" adlı uyanışla bitebiliyor...Kadınlar için bu sadece belki biraz abartılmış estetik müdahaleler ile kalıyor, bir zaman sonra bütün 50 yaşındaki kadınlar diş, dudak, elmacık kemiği, kaşlar falan derken aynı görünmeye başlıyor.

4. Enerji Topu: Maneviyat olarak bildiği, 3 Kuluvallah bir Elham olan, vakti ile mevlid dinleyip, Ramazan'da da bir iki oruç tutmuşluğu olan bu sıradan, sıcak kanlı insan, orta yaş bunalımı ile birlikte bir enerji santraline dönüşür...Reiki, melek enerjisi, şamanistik ortam Allah ne verdiyse kopup bir zaman sonra geceleri ışık saçmaya başlar. Aslında bu çok rahatsız edici olmasa da çok ileri bir boyutta etten kemikten sıyrılıp sadece dalga boyunda var olan bir şeye dönüşebilir. 

5. Girişimci Ruh: Vakti zamanında en iyi hocalardan ders almış, en iyi okullarda okumuş, en iyi şirketlerde çalışmış olan bu değerli insan, bu sorgulamalara girince tabi ki eski kurumsal hayatında bir huzursuzlanıp, kabına sığamaz ve ülkenin zaten hiç eksilmeyen krizlerinden birine gelip, az biraz tazminat ile işinden ayrılınca efenim boncuk dizme, pilates hocalığı, sabun yapma, olmadı bir yemek / güzellik blogu, bir fotoğraf kursu ile ikinci baharına hızlı bir geçiş yapar...Erkeklerde koçluk olarak tezahür eden bu durum, kadının sosyal ve ekonomik durumuna göre yoga hocalığından, bez bebek yapımına kadar gidebiliyor...

Bütün bu ve bunun gibi kopuşları sırası, hatta bazen üçü falan bir arada yapmış, denemiş olan ben, henüz bu uyanışın hangi noktasındayım bilmiyorum. Ama bu uyanır uyanmaz yanınızda bulduğunuz kişinin "asıl ben" olduğunu biliyorum.

Hala bir çok bocalama, saçmalama ve deneme yaptığım oluyor. Ama ailenin bile ancak belli kurallar ve yerine getirilmiş görevler ile şartlı beğeni ve onay sunduğu bu insana sonsuz kabulleniş sunuyor olmak müthiş bir rahatlık. 

Bu rahatlık, bir iç huzuru ve bir dinginlik getiriyor ki, krizin hangi safhasında olursanız olun, aynı durumları 20'lerinde yaşayan biri gibi olmuyorsunuz. Dolayısı ile tadını çıkarın.

Toplum baskısını takmayacak, ana baba kodlamasından bir nebze sıyrılmış ve bi 40 bilinçli, sağlıklı ve sıkıntısız yılımız daha olmadığını görünce baharda ortaya salınmış kuzucuklar gibi olup sağa sola tepik atarak sekebiliriz. Olsun!
Bunu bir kriz değil aslında ikinci bir şans olarak görmek lazım.
Ve yukarıda yazdığım her safhadan geçmek makbul, hatta belki elzem...

Bütün bu safhalardan sonra "özüne" ulaşmak eğlenceli bir yoluculuktan sonra eve gelmek gibi oluyor. Bir kere de evdeyseniz, artık kendi müziğinizi koyup, bir şişe iyi şarap açıp, sadece iyi dostlarınızı ağırlamak istiyorsunuz.

AMA

Geldiğiniz ev dağınık, kaynakları tükenmiş, pis ve rahatsız ise, işte o zaman da Timur Selçuk'un dediği gibi: "Kriz var! Kriz var! BUNALIMMM VARRRR!"
 


35 Comments to KRİZ VAR...KRİZ VAR...BUNALIM VAAAARRRRRRR....:

Comments RSS
Semra Kandemir on Tuesday, March 1, 2016 10:39 PM
Tesbitleriniz süper. Ben 46 yaşındayım it gibi çalışmaya devam. Cocuk da var . Etrafımdaki bütün kadınlar da aynen devam. Biz orta yaş bunalımına girmeden yaşlanıp ölecek miyiz acep?
Reply to comment
 
Write My Essay For Me Cheap on Tuesday, September 3, 2019 11:51 AM
The primary of his life as a terrific student and son the ultimate years as a spouse and father who spent all of those years at a time as the pain of their mother and father tend to do the maximum annoying matters. This normal heat blooded individual called spirituality who's an listened to the at the time and fasted in the course of Ramadan have become a energy plant with the middle age crisis.


Carver on Friday, March 9, 2018 11:17 PM

Is TicketLiquidator Legit, Reliable and Solid?

It was an actual trouble becoming our tickets. They ended up not constructed presented until forty eight hours right before the demonstrate. As we were on escape, we had no laptop computer, so we had to shell out to work with just one. The 1st time we did the tickets had been not available but. We then went towards the box office environment and they experienced no record of your tickets. Then we went to a different pay back computer and printed our tickets and went back towards the box business office. They weren't positive the tickets have been reliable and instructed us to point out up at 7:thirty once the gates opened just in case our tickets have been no ideal. We waited in line for about an hour or so after which were let in at seven:30. The tickets were great, even so it was now one other ninety minutes until such time as present time. The seats were not really beneficial and therefore the two vast women guiding us ended up 50 percent within our seats the entire clearly show. We might have gotten more desirable seats at a cheaper price and averted all the trouble if we might have just waited and purchased them in Vegas. An exceedingly undesirable practical knowledge.

Ticket Liquidator is ticketliquidator legit is one of the very first sites I'm going to when I am shopping for tickets. I acquired tickets for Red Sox and Celtics occasion as a result of them and i've had a decent go through. Their charges were affordable very. I have no challenge with obtaining the tickets and therefore the delivery. It labored out effectively and so they did a good task.

I order a tickets or even the Miami Warmth vs. Celtic video games on 10/26/2017, in spite of this the tickets were not legitimate, we checked with the box office and also the tickets have been offered to somebody else... I had been under the rain with two young children and after i known as Ticket Liquidator. They requested to post a letter head with the Arena to be a evidence that ticket they sold me were not valid... Promoting pretend tickets is usually a fraud.

Reply to comment


LeonaMurray on Friday, April 27, 2018 6:32 PM
informative post
Reply to comment


bestessays on Sunday, April 29, 2018 6:39 PM
Yayy, And the Season Begins. I can't wait to be done with my hectic schedule of writing service and have some great family time as well. Thanks for the good share!
Reply to comment


track dtdc courier on Monday, July 23, 2018 1:56 PM
Hey friends if you want to track your order for free online then must try my link to get best DTDC services for free online.
Reply to comment


nvsocialstudies.com on Tuesday, January 1, 2019 5:12 PM
This post is simply one of the best ones out there and we can even find good here. techenology to the creators of this forum as they are amazing.
Reply to comment


Potassium chloride in uae on Sunday, March 17, 2019 7:26 PM
Hi Melinda, I am a big fan of "Command and Conquer" series and I played it many many times. Yeah, we all living just for money or a meal and we think that this is called "LIFE". Very interesting article. Thanks for sharing!
Reply to comment


papersplanet.com on Saturday, June 1, 2019 11:49 PM
These days I am on vacations and spending time with family.I don’t think so that you really check public reviews on your page.Anyways you should check that as well.
Reply to comment


Burberry Prorsum on Friday, June 21, 2019 9:05 AM
Wow! I’m browsing away perusing your web journal from my lap! Simply needed to say I adore perusing your website and anticipate every one of your posts! Carry on the eminent work.Feel free to browse for getting more information about writing work
Reply to comment


write my essay for me on Friday, June 28, 2019 4:37 PM
Incredible post. Articles that have significant and savvy remarks are more agreeable, at any rate to me. It’s fascinating to peruse what other individuals thought and how it identifies with them or their customers, as their point of view could help you later on.
Reply to comment


Buy Blade Runne on Monday, July 8, 2019 7:36 AM
It is very useful and top articles and i love this article. we will without problems apprehend this text because the writer did not use tough and awful languages and really specifies all of the information approximately the topic. some articles have no longer following the best writing format however right here I were given new way of writing.
Reply to comment


Carol Danvers Captain on Wednesday, July 10, 2019 12:19 PM
Articles that have significant and savvy remarks are more agreeable, at any rate to me. It’s fascinating to peruse what other individuals thought and how it identifies with them or their customers, as their point of view could help you later on.
Reply to comment


assignment assistance companies on Sunday, July 14, 2019 8:57 AM
It is very useful and top articles and i love this article. we will without problems apprehend this text because the writer did not use tough and awful languages and really specifies all of the information approximately the topic. some articles have no longer following the best writing format however right here I were given new way of writing.
Reply to comment


asian drama on Saturday, July 20, 2019 7:07 AM
You make so many great points here that I read your article a couple of times. Your views are in accordance with my own for the most part. This is great content for your readers.
Reply to comment


essay helper on Friday, August 2, 2019 9:00 AM
This is a very sweet post and I am glad that this took place. I hope you have a similar sort of experience the next time too. And thank you for your feedback.
Reply to comment


assignment crux uk on Friday, August 2, 2019 9:00 AM
Pleasant to visit your site page once more, it has been months for me. Well this article i have been sat tight for so long. I require this piece to finish my task in school, and it has same theme with your piece. Much appreciated, incredible offer…
Reply to comment


Halloween Jacket on Tuesday, August 27, 2019 11:51 AM
keep for sharing
Reply to comment


petterson on Saturday, August 31, 2019 7:18 AM
I think this is the best informative post for my dissertation writing service where the students are worried about their exams , I inform them do,not worry we are responsible your best grade if you contact our writers
Reply to comment


ant control on Thursday, October 17, 2019 1:13 PM
After study a few of the websites in your internet site now, and I really like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and will also be checking back soon. Pls look at my web site at the same time and let me know how you feel.
Reply to comment


Jessica on Tuesday, October 29, 2019 10:50 PM
Bu çok ilginç yazı için teşekkürler!
Reply to comment


Liza on Monday, November 11, 2019 12:52 AM
You make so many great points here that I read your article a couple of times. Your views are in accordance with my own for the most part. This is great content for your readers.
Reply to comment


Manfred on Monday, November 11, 2019 12:54 AM
This is a very sweet post and I am glad that this took place. I hope you have a similar sort of experience the next time too. And thank you for your feedback.
Reply to comment


russell & bromley outlet on Wednesday, November 13, 2019 5:42 AM
Russell & Bromley Shoes, Pumps, Boots, Loafers, Sandals, Sneakers, Bags Online Shop. Free Worldwide Shipping, Free Returns - 30 Day Tght To Return.
Reply to comment


Deadpool Jacket on Tuesday, December 10, 2019 12:49 PM
Thanks for sharing this interesting and amazing post with us, I really like this post.
Reply to comment


https://www.naturalhealthscam.com/ on Thursday, December 12, 2019 2:24 PM
Information on natural health,health supplements, home remedies for common illnesses and cures. Blogs, Articles on healthy natural products, nutrition etc.
Reply to comment


woocommerce quickbooks integration on Friday, January 3, 2020 1:06 PM
woocommerce quickbooks integration
Reply to comment


how to delete paytm account on Tuesday, January 7, 2020 7:04 PM
delete paytm account
Reply to comment


Asus on Wednesday, January 8, 2020 7:05 AM
Thank you once again for your love and willingness to share your feelings
Reply to comment


Useless Websites on Wednesday, February 5, 2020 11:17 AM
KRİZ VAR...KRİZ VAR...BUNALIM VAAAARRRRRRR.... Useless Websites
Reply to comment


The New Mutants Charlie Heaton on Thursday, March 19, 2020 1:40 PM
Reply to comment


cyberpunk 2077 jacket on Sunday, April 12, 2020 1:48 PM
I should say only that its awesome! The blog is informational and always produce amazing things
Reply to comment


Manuel on Wednesday, June 3, 2020 12:17 AM
This is a very sweet post and I am glad that this took place. I hope you have a similar sort of experience the next time too. And thank you for your feedback.
Reply to comment


Yellowstone Show Jackets on Saturday, September 19, 2020 10:23 AM
Though It is not relevant to me but it is quite informative and many of my connections relate to it. I know how it works. You're doing a good job, keep up the good work.
Reply to comment


ammy on Tuesday, November 10, 2020 9:18 AM
Reply to comment

Add a Comment

Your Name:
Email Address: (Required)
Website:
Comment:
Make your text bigger, bold, italic and more with HTML tags. We'll show you how.
Post Comment